Czarna Hańcza  Rospuda Marycha|   Litwa: Biała Hańcza Dubisa Mereczanka Uła Niemen Lakaja Żejmena Święta|   Łotwa: Gauja

Spływy kajakowe na Litwie

Spływ kajakowy rzeką Żejmianą

spływ kajakowy - Biała Hańcza Rzeka Żejmiana (Żeimena) to prawy dopływ Wilii (Neris), wypływający z Pojezierza Święciańskiego. Razem z Łokają tworzy popularny szlak kajakowy na Litwie. Jest od niej szersza, nie ma na niej przeszkód, ma nieco szybszy prąd i meandruje. Żejmiana jest rzeką dość łatwą i przy normalnym poziomie wody nie powinna sprawiać trudności nawet początkującym kajakarzom. W górnym biegu szerokość koryta wynosi kilkanaście metrów, a w dolnym biegu może się poszerzać nawet do 50m. Powyżej Podbrodzia Żejmiana ma charakter typowo nizinny. Poniżej Podbrodzia rzeka wyraźnie przyspiesza tworząc nawet w kilku miejscach bystrza. Brzegi Żejmiany są urozmaicone: na jednych odcinkach szuwarowe, na innych porośnięte lasem. Jest dużo ładnych piaszczystych skarp. Miejsc biwakowych jest sporo. Woda w Żejmianie jest bardzo czysta.

Żejmiana wpada do Wilii, która jest bardzo urokliwa. Nurt bystry. Występuje kilka bystrz. Szerokość rzeki przekracza niekiedy 100m. Największym mankamententem Wilii jest brudna woda (w porównaniu z dorzeczem Żejmiany), ale do kąpieli (chyba) się nadaje.

Pierwszym miasteczkiem na szlaku Wilii jest Niemenczyn (Nemencine).


Atrakcje turystyczne

Drewniany młyn na strudze odwadniającej pobliskie jezioro Kretony (Kretuonas). Obecnie młyn ten pełni jedynie funkcje rekreacyjne. Masaż wodny w strugach z kaskady to wielka frajda. Teren młyna jest ogrodzony i za wstęp pobierana jest opłata 2 lity.