Czarna Hańcza  Rospuda Marycha|   Litwa: Biała Hańcza Dubisa Mereczanka Uła Niemen Lakaja Żejmena Święta|   Łotwa: Gauja

Spływy kajakowe na Litwie

Spływ kajakowy rzeką Dubisą

Dubisa to jedna z piękniejszych rzek na Litwie. Płynie przez Pojezierze Żmudzkie w środkowej części kraju. Jej źródła znajdują się w pobliżu miasta Szawle, a ujście w rzece Niemen koło miasta Seredzius. Ma 131 km długości.

Rzeka o wysokich, pięknych brzegach, dosyć szybkim nurcie i licznych zakolach. Walory przyrodnicze tej rzeki - bogata flora i fauna sprawiły, że został tu utworzony Park Krajobrazowy Dubisy. Na trasie spływu spotyka się kilka przeszkód w postaci zapór starych młynów, powalonych drzew, dużych kamieni oraz płycizn.

Proponowana trasa spływu z jeziora Rekyvos do miejscowości Daucioniai wynosi ok. 92km Nie jest trudna, pokonujemy w 6 dni. Dzienne etapy od 10 do 18 km.


Atrakcje turystyczne

Ariogala - jedna z najstarszych miejscowości Żmudzi w górnej części Dubisy.


Betygały - dwie góry zamkowe.


Seredzius - duża góra zamkowa na stromym brzegu doliny Dubisy i Niemna, zwana kapeluszem Napoleona, z której odsłaniają się wspaniałe widoki na okoliczny krajobraz, oraz góra zamkowa zbudowana przez Krzyżaków u zbiegu Niemna i Dubisy.